NDIHMON NË PROCESIN E DOBËSIMIT DHE UL NIVELIN E YNDYRËS NË GJAK

NDIHMON NË PROCESIN E DOBËSIMIT DHE UL NIVELIN E YNDYRËS NË GJAK

Karafili (Syzygium aromaticum) është pemë tropikale nga e cila merret erëza, me ndihmën e shkopinjve të luleve të thara.

Zakonisht përdoret si erëz dhe në të kaluarën ishte përbërësi më i famshëm natyror për freskimin e frymëmarrjes. Megjithatë, efekti i karafilit është aq i fortë sa që përdoret gjerësisht si një ilaç natyral në shumë kultura falë përbërjes së tij të pasur.

Përbërësi më i rëndësishëm i karafilit është sigurisht eugenoli, një përbërës organik me potencial të madh anti-inflamator. Ka edhe minerale të shumta: kalcium, magnez, hekur, bakër, fosfor, mangan, selen, si dhe vitamina C, B6, E, K, acid folik, riboflavinë, niacinë. Përdoret si ilaç për pagjumësinë dhe në përgjithësi për përmirësimin e cilësisë së gjumit, më pas për rregullimin e sheqerit në gjak, lehtësimin e të përzierave, trajtimin e inflamacionit të gojës dhe fytit dhe dhimbjet e dhëmbëve. Kjo bimë ndihmon në funksionimin normal të mëlçisë dhe ka një efekt analgjezik.

Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se karafili funksionon duke ulur kolesterolin dhe presionin e gjakut dhe duke përmirësuar funksionin dhe fleksibilitetin e arterieve, gjë që mund të zgjasë jetën.

Për shkak se karafili stimulon traktin tretës, forcon imunitetin dhe përshpejton metabolizmin dhe qarkullimin, është një mënyrë e shkëlqyer natyrale për të stimuluar procesin e humbjes së peshës.

Ka shumë receta të dobishme dhe një nga më të preferuarat është uji me shtimin me karafil.

Përbërësit:

1.5 litra ujë (i ambalazhuar ose i filtruar)

5 gram karafil

Përgatitja:

Hidhni karafilat në një shishe qelqi me ujë dhe më pas mbylleni. Lëreni në një vend të errët, në temperaturë ambienti, të qëndrojë për rreth pesë ditë. Nëse doni e kulloni por nuk ka nevojë dhe preferohet të konsumoni 100 mililitra çdo mëngjes në stomakun bosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.