SI TA LEHTËSONI DISPEPSIN PA ILAÇE?

SI TA LEHTËSONI DISPEPSIN PA ILAÇE?

Dispepsia është një dhimbje ose një ndjenjë diskomforti në pjesën e sipërme të mesme të stomakut. Dhimbja mund të fillojë dhe të ndalojë, por zakonisht është e vazhdueshme. Përpara se të nxitoni drejt një zgjidhjeje farmaceutike për të lehtësuar dispepsin, mund të provoni tre opsione natyrale. Për të qetësuar stomakun, përveç trajtimeve me ilaçe, mund t’i luftoni simptomat në mënyrë natyrale, me përbërës kuzhine dhe barishte.

Uthull molle

Për të lehtësuar stomakun, mund të pini pak uthull molle, një deri në dy lugë çaji në një filxhan ujë. Përveç përmirësimit të gjendjes së lëkurës dhe (sipas shumëkujt) humbjes së peshës, uthulla e mollës ka veti të rrisë prodhimin e acidit në stomak. Mund ta pini 30 minuta para se të hani.

Edhe pse uthulla e mollës konsiderohet e sigurt, konsumimi i saj i tepërt ose i paholluar mund të shkaktojë efekte anësore si prishja e dhëmbëve, vjellja, djegia e fytit dhe sheqeri i ulët në gjak. Prandaj, sigurohuni që të respektoni masën në konsumimin e tij.

Xhenxhefil

Xhenxhefili konsiderohet si një nga metodat më të vjetra natyrale të qetësimit të stomakut, sepse redukton acidet e stomakut. Ju mund të përgatisni pije me xhenxhefil me pak mjaltë dhe limon për të qetësuar stomakun tuaj dhe për të hequr qafe dispepsi. Opsione të tjera përfshijnë karamele me kek me xhenxhefil. Megjithatë, kufizoni konsumin në 3 deri në 4 gram në ditë për të shmangur gazrat, djegien e fytit dhe urthin.

Fara kopër

Bima që qetëson problemet gastrointestinale si ngërçet e stomakut, të përzierat dhe fryrjet e barkut gjithashtu ndihmon në lehtësimin e dispepsit. Provoni të vendosni gjysmë luge çaji me farë kopër të grimcuar në ujë dhe lëreni të ziejë për 10 minuta para se ta pini. Ju mund të ktheheni në këtë ritual sa herë që ndjeni dispepsi. Një tjetër mundësi është të përtypni farat e koprës pas ngrënies nëse disa ushqime shkaktojnë dispepsi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.