TEMPERATURAT E LARTA NDIKOJNË NË ÇRREGULLIMIN E CIKLEVE MENSTRUALE

 TEMPERATURAT E LARTA NDIKOJNË NË ÇRREGULLIMIN E CIKLEVE MENSTRUALE

A keni ndjerë ndonjëherë se ndryshimi i cikleve tuaja menstruale mund të jetë për shkak të motit të nxehtë? Nëse mendoni kështu nuk e keni gabim. Në fakt ka një mori faktorësh që mund të ndikojnë në ciklin tuaj menstrual, duke përfshirë rritjen e temperaturës.

Si ndikon moti i nxehtë në menstruacione? Ndërrimet sezonale, veçanërisht nxehtësia, mund t’i bëjnë menstruacionet jonormale ose më keq, thonë ekspertët.

Përveç ndryshimit hormonal, ja se si vera mund t’i përkeqësojë menstruacionet:

Fajësimi i sezonit për një ndryshim në ciklin tuaj menstrual është i drejtë sepse faktorët e jashtëm mund të ndikojnë lehtësisht në ciklin menstrual dhe hormonet. Kjo mund të rezultojë në një periudhë të parregullt.

  1. Dhimbje koke

Në një ditë të nxehtë mbajtja e pecetave higjienike mund të jetë shumë e pakëndshme. Në fakt, mund të përjetoni më shumë lodhje dhe dehidrim. Kjo mund të shkaktojë simptoma të sindromës premenstruale (PMS) si dhimbje koke.

  1. Periudha akne

Aknet periodike do të përkeqësohen gjithashtu si rezultat i djersitjes së vazhdueshme dhe ndryshimeve hormonale. Si rezultat, mund të ndiheni më të plogësht dhe nervoz.

  1. Infeksioni

Moti i nxehtë ose rritja e lagështisë në ajër ju bën të prekshëm ndaj infeksioneve për shkak të rritjes së tepërt të baktereve.

  1. Stresi

Të gjithë elementet e lartpërmendura ka të ngjarë të rrisin nivelet e stresit, gjë që nga ana tjetër do të çojë në luhatje në nivelet e estrogjenit dhe progesteronit që rregullojnë periodat.

Por ka disa hapa që mund të ndërmerrni për të rregulluar periodat tuaja gjatë verës:

  1. Masat për uljen e stresit

Nivelet tuaja të stresit në verë do të jenë të larta, gjë që do të ndikojë në nivelet tuaja të hormoneve. Provoni të angazhoheni në ushtrime të lehta joga, meditim ose ushtrime për të qëndruar të relaksuar.

  1. Qëndroni të hidratuar

“Gjatë menstruacioneve do të përballeni me ulje të niveleve të energjisë për shkak të luhatjeve të hormoneve. Shtojini kësaj djersitjen shtesë në një ditë të nxehtë mund të çojë në dehidrim, gjë që do të rrisë lodhjen. Prandaj, është e rëndësishme të pini shumë lëngje gjatë ditës”, thotë Dr Thejaswini.

  1. Higjiena personale

Kjo është thelbësor pasi djersitja gjatë periodave mund t’ju bëjë një terren pjellor për infeksione. Këto infeksione mund të pengojnë edhe ciklin tuaj. Vishni rroba dhe mbathje të lirshme dhe të pastra prej pambuku. Ndryshoni pecetën ose tamponin tuaj çdo 4 deri në 5 orë, edhe kur fluksi është më i vogël. Bëni banjë të shpeshta.

  1. Shmangni kafeinën

Mos harroni të qëndroni larg kafeinës, pijeve të gazuara dhe ushqimeve të tjera të padëshiruara. Konservantët në këto mund të pengojnë ciklin tuaj menstrual.

  1. Përqendrohuni në një dietë të shëndetshme

Dr Thejaswini sugjeron konsumimin e ushqimeve si perimet me gjethe jeshile të errët, avokadot, patatet e ëmbla dhe bananet. Qëndrimi në fruta dhe perime të freskëta mund t’ju ndihmojë të përballeni me kapsllëkun gjatë periodave tuaja të cilat zakonisht ndihen më keq gjatë verës.

Dr Thejaswini J, Konsulent-Obstetër dhe Gjinekolog në Motherhood Hospitals thotë për HealthShots.

Leave a Reply

Your email address will not be published.