ZAKONET DITORE TË CILAT GRADUALISHT DOBËSOJNË SISTEMIN IMUNITAR

ZAKONET DITORE TË CILAT GRADUALISHT DOBËSOJNË SISTEMIN IMUNITAR

Ruajtja e peshës normale trupore, një dietë e ekuilibruar dhe cilësore, marrja e mjaftueshme e lëngjeve, aktiviteti fizik, gjumi, relaksimi dhe meditimi, e gjithë kjo na ndihmon të balancojmë trupin tonë dhe ta ndihmojmë atë të luftojë infeksionet, sëmundjet kronike etj. Pra, këshillat dietike për luftimin e infeksioneve dhe funksionimin e duhur të sistemit imunitar nuk ndryshojnë shumë nga ato për ushqimin e përgjithshëm të duhur.

Ja këshilla nga Dr. Ritu Saluya-Sharma, një mjek i familjes Maryland, që duhet të ndaloni menjëherë nëse dëshironi të jeni të shëndetshëm.

Gjumë i pashëndetshëm

Gjumi është jashtëzakonisht i rëndësishëm përsa i përket imunitetit dhe sot janë të shumtë ata që vuajnë nga pagjumësia. Duket se 1 në 3 persona flenë më pak se 7 orë në natë. Jo vetëm që privimi i gjumit do të dëmtojë luftën kundër infeksioneve dhe rikuperimin e ngadaltë, por ka edhe prova që privimi i gjumit mund të ndikojë në incidencën e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2. Nëse keni probleme me gjumin, kërkoni ndihmë profesionale dhe së pari ndiqni këshillat e ekspertëve: mos hani pak para gjumit, fikni të gjitha dritat dhe pajisjet elektroshtëpiake 30 minuta para gjumit dhe ajroseni dhomën mirë.

Nuk po merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese

Mikronutrientët janë thelbësorë për funksionimin e duhur të trupit dhe nëse nuk janë pjesë e dietës suaj trupi do ta ketë më të vështirë të luftojë infeksionet. Mënyra më e mirë për të marrë mjaftueshëm lëndë ushqyese është të hani 5 vakte në ditë që përmbajnë fruta dhe perime të cilat do t’i japin trupit mjaftueshëm vitamina, minerale dhe fitonutrientë dhe antioksidantë. Kjo dietë do të nënkuptojë gjithashtu marrjen e duhur të fibrave, e cila ofron disa përfitime shëndetësore dhe mbështet mikrobiotën e zorrëve, e cila është e lidhur ngushtë me imunitetin.

Uleni më shumë sesa lëvizni

Sa më pak aktiv të jeni aq më shumë probleme shëndetësore mund të keni. Jo vetëm që një mënyrë jetese e ulur do të kontribuojë në inflamacionin e shpeshtë, shtimin në peshë dhe zhvillimin e sëmundjeve kronike por gjithashtu do ta bëjë më të vështirë për trupin të luftojë infeksionet.

Në të kundërt, aktiviteti i rregullt fizik sjell shumë përfitime për shëndetin mendor dhe fizik dhe besohet se forcon sistemin imunitar. Do të ishte ideale të ushtroni të paktën 5 ditë në javë nga 30 deri në 60 minuta. Nëse nuk doni të shkoni në palestër gjithmonë mund të bëni një shëtitje dhe duke qenë se moti është i këndshëm nuk keni asnjë justifikim pse duhet të anashkaloni zakonet.

Pini shumë alkool

Një gotë verë në ditë nuk është një gjë e rrezikshme por konsumimi i tepërt i alkoolit mund të ndikojë në imunitetin tuaj. Hulumtimet tregojnë se abuzimi afatgjatë i alkoolit është veçanërisht i rrezikshëm sepse dobëson sistemin imunitar dhe ju vë në rrezik për sëmundje të tilla si pneumonia, e cila mund të ndikojë më tej në infeksionin viral. Për më tepër, përmendet rreziku i sepsës dhe rikuperimi më i ngadalshëm nga infeksionet.

Stresi

Stresi rrit nivelin e kortizolit në trup i cili me kalimin e kohës mund të shkaktojë procese inflamatore dhe ato do të dobësojnë sistemin tonë imunitar. Stresi mund të ngadalësojë punën e qelizave që luftojnë viruset dhe kështu do të jemi më të ndjeshëm ndaj infeksioneve virale. Zgjidhni një rutinë që do t’ju lodhë, si meditimi apo joga. Nëse punoni shumë dhe gjeni një mënyrë për t’ju ndihmuar të qetësoheni më lehtë kjo do t’ju ndihmojë dhe do të forconi sistemin tuaj imunitar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.