RECETA PËR PËRMIRËSIMIN E HEKURIT TË ULËT NË GJAK

RECETA PËR PËRMIRËSIMIN E HEKURIT TË ULËT NË GJAK

Hekuri është një element shumë i rëndësishëm për funksionimin normal të indeve të ndryshme dhe gjendet në organizëm më shpesh në dy forma: si hemoglobinë (në 80% të sasisë totale) dhe mioglobinë një proteinë që gjendet në muskuj (20%).

Simptomat si lodhja, dhimbje në muskuj dhe kyçe, dhimbje në bark nuk duhen anashkaluar, pasi me kalimin e kohës mund të ndodhin dëmtime të organeve. Mungesa e hekurit ose anemia është një nga problemet më të zakonshme nga e cila vuajnë shumë njerëz.

Problemi ndonjëherë zbulohet vetëm kur zbulohet dëmtimi i mëlçisë ose i pankreasit, kur çrregullimi i glikorregullimit zhvillohet me zhvillimin e diabetit të përgjegjshëm ndaj insulinës, shqetësimit të ritmit të zemrës ose dështimit të zemrës.

Trupi përdor vetëm 10% të hekurit,përthithet në traktin tretës. Në një organizëm normal, një burrë ka rreth 3.8 gram hekur, dhe një grua rreth 2.8 gram.

Kur gjaku dobësohet atëherë mekanizmi dobësues dhe mbrojtës i organizmit i nënshtrohet infeksioneve dhe ftohjeve të shpeshta. Përveç kësaj, dhimbjet e kokës, përgjumja, keqtrajtimi dhe nevoja për orë të gjata në gjumë janë raportuar të jenë zakonshme.

KAKAO DHE MJALTË PËR ANEMI

PËRBËRËSIT E NEVOJSHËM: 250 ml ujë, 2 lugë kafeje kakao, 1 lugë çaji mjaltë.

PROCEDURA: Zieni ujin, më pas shtoni kakaon dhe përzieni.

Pasi lëngu të ketë zier (ashtu si kafeja), hidheni në një filxhan dhe prisni që të ftohet pak. Shtoni një lugë çaji mjaltë në kakao. Konsumojeni çdo ditë për të kuruar aneminë dhe për të përmirësuar hekurin në gjak.

RECETA II: Përgatitni një përzierje prej gjysmë kilogrami mjaltë livadhi, gjysmë kilogrami arra të shtypura dhe lëngun e një limoni. Përziejini gjithçka mirë dhe merrni dy lugë gjelle në ditë. Përzierja është shumë e mirë për shërimin e njerëzve anemikë dhe të rraskapitur.

SHURUP PËR TË PËRMIRËSUAR PASQYRËN E GJAKUT

PËRBËRËSIT TË NEVOJSHËM: 1 kg panxhar, 1 kg karrota, 1 kg mollë, 4 limonë, 250 g mjaltë.

PROCEDURA: Lani mirë perimet dhe frutat në ujë të ftohtë, qëroni dhe grijini në rende: panxharin, karotat dhe mollët.

Shtoni limonin e prerë me lëvozhgë (të larë më parë në ujë dhe sodë buke). Përziejini përbërësit me mjaltin që të bashkohen mirë. Masën e përgatitur e lëmë të mbuluar me garzë të qëndrojë për 24 orë.

Të nesërmen, kullojeni mirë përzierjen dhe shtrydhni lëngun me garzë për të nxjerrë sa më shumë përbërës. Lëngun e ruani në një shishe dhe e ruani në frigorifer.

Përdorimi: Pini një gotë të vogël të këtij shurupi çdo mëngjes, me gllënjka, jo të gjithën menjëherë. Panxhari është një përbërës shumë i rëndësishëm në këtë recetë sepse është i pasur me minerale dhe vitamina, duke përfshirë B12 jashtëzakonisht të rrallë. Ai përmban një përqindje të lartë hekuri i cili është i rëndësishëm për njerëzit anemikë dhe ata me hekur të ulët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.