“POWER OF THE DOG” DHE “BELFAST” FITOJNË MË SË SHUMTI NOMINIME NË GOLDEN GLOBE

“POWER OF THE DOG” DHE “BELFAST” FITOJNË MË SË SHUMTI NOMINIME NË GOLDEN GLOBE

Gjatë javës janë publikuar edhe nominimet për çmimet e Golden Globe i cili zhvillohet këtë vit për të 79-tën herë me radhë.  Çmimet shkojnë për më të mirët në film dhe Televizion gjatë vitit të kaluar.

Filmat “The Power of the Dog” dhe “Belfast” fituan nga shtatë nominime dhe kjo i bën filmat më të nominuar. Drama e HBO “Succession” u shfaq më e mira në mesin e serialeve televizive me pesë nominime. “Ted Lasso” dhe “The Morning Show” i Apple ishin në vendin e dytë me nga katër nominime.

Lista e plotë e nominimeve është:

 1. Serialet më të mira televizive – muzikale ose komedi

– The Great

– Hacks

– Only Murders in the Building

– Reservation Dogs

– Ted Lasso

 1. Aktori më i mirë në serialet televizive- dramë

– Brian Cox, Succession

– Lee Jung-jae, Squid Game

– Billy Porter, Pose

– Jeremy Strong, Succession

– Omar Sy, Lupin

 1. Aktorja më e mirë në serialet e vogla ose filma televiziv

– Jessica Chastain, Scenes from a Marriage

– Cynthia Erivo, Genius: Aretha

– Elizabeth Olsen, WandaVision

– Margaret Qualley, Maid

– Kate Winslet, Mare of Easttown

 1. Regjisori më i mirë

– Kenneth Branagh, Belfast

– Jane Campion, The Power of the Dog

– Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter

– Steven Spielberg, West Side Story

– Denis Villenueve, Dune

 1. Aktorja më e mirë – muzikale ose komedi

– Marion Cotillard, Annette

– Alana Haim, Licorice Pizza

– Jennifer Lawrence, Don’t Look Up

– Emma Stone, Cruella

– Rachel Zegler, West Side Story

 1. Aktori më i mirë i filmit – dramë

– Mahershala Ali, Swan Song

– Javier Bardem, Being the Ricardos

– Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog

– Will Smith, King Richard

– Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

 1. Serialet më të mira televizive – dramë

– Lupin

– The Morning Show

– Pose

– Squid Game

– Succession

 1. Aktorja më e mirë në serialet televizive- dramë

– Uzo Aduba, In Treatment

– Jennifer Aniston, The Morning Show

– Christine Baranski, The Good Fight

– Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale

– Michaela Jaé Rodriguez, Pose

 1. Aktori më i mirë në serialet e vogla dhe filma televiziv

– Paul Bettany, WandaVision

– Oscar Isaac, Scenes from a Marriage

– Michael Keaton, Dopesick

– Ewan McGregor, Halston

– Tahar Rahim, The Serpent

 1. Aktori më i mirë – muzikal ose komedi

– Leonardo DiCaprio, Don’t Look Up

– Peter Dinklage, Cyrano

– Andrew Garfield, Tick, Tick… Boom!

– Cooper Hoffman, Licorice Pizza

– Anthony Ramos, In The Heights

 1. Filmi më i mirë – muzikal ose komedi

– Cyrano

– Don’t Look Up

– Licorice Pizza

– Tick, Tick… Boom!

– West Side Story

 1. Filmi më i mirë — gjuhë të huaja

– Compartment No. 6

– Drive My Car

– The Hand of God

– A Hero

– Parallel Mothers

 1. Aktorja më e mirë — dramë

– Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye

– Olivia Colman, The Lost Daughter

– Nicole Kidman, Being the Ricardos/ Ajo.mk

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.