MOTI I NDRYSHUESHËM, I VRANËT DHE ME RESHJE

MOTI I NDRYSHUESHËM, I VRANËT DHE ME RESHJE

Moti në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm i vranët me reshje të kohëpaskohshme shiu, kryesisht në pjesët perëndimore, ndërsa në malet më të larta në veriperëndim me reshje të kohëpaskohshme borës. Do të fryjë erë mesatare dhe herë pas here e fortë nga juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin në interval prej 0 deri në 6 gradë ndërsa maksimalja do të lëvizë nga 8 deri në 14 gradë celsius.

Në Shkup moti do të jetë me vranësira të pjesshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugu. Temperatura minimale do të zbresë deri në 3 gradë ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 10 gradë celsius.

Nga e enjtja do të mbajë mot stabil dhe i thatë me temperatura ditore më të larta, sidomos gjatë ditës së shtunë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.